Ulepšajte svoj osmeh za kratko vreme
Smejanje je lekovito, i svi znamo koliko se dobro osećamo kada se smejemo. Najbolji je onaj smeh koji nam tera suze na oči ili od koga nas zaboli stomak, ali na lep način naravno. Posle smejanja se osećamo bolje i raspoloženije, a naučno je dokazano da smeh produžava život.
Međutim, postoje i one osobe koje izbegavaju da se smeju jer nemaju lepe zube i izgubili su samopouzdanje. Ogroman broj ljudi pati od nedostatka samopouzdanja zbog lošeg rasporeda zuba ili zbog toga što nemaju sve zube u vilici. Iako je ovo jedna veća finansijska investicija, postoje razne stomatološke procedure koje vam mogu pomoći da povratite samopouzdanje i da konačno imate osmeh o kome ste oduvek maštali. Uradite to i uložite u svoj osmeh ali i zdravlje.
Posetite stomatologa
Od malena nas uče da je jako važno zdravlje zuba i da oni mogu uticati na pojavu drugih bolesti. Redovna higijena, koja je pritom i pravilna sigurno će doneti rezultate, ali i godišnje posete kod izabranog stomatologa. Preventiva je neophodna tokom celog života, a naviku odlaska na kontrole jednom godišnje kod zubara stičemo u ranom detinjstvu.
Stomatolog će nakon pregleda ustanoviti u kakvom su stanju vaši zubi i desni i predložiće vam moguće alternative kako biste poboljšali i zdravlje i izgled zuba. To mogu biti cirkonijum krunice ili viniri, ali svakako pre toga zubi se moraju dovesti u savršeno stanje bez karijesa i kamenca na njima.
Kao prirodni zubi
Stomatologija je toliko napredovala da sada postoje materijali koji izgledaju potpuno isto kao prirodni zubi pacijenta, i veoma je teško uočiti neku razliku na njima. Jedan od takvih materijala jeste cirkonijum, odnosno cirkonijum krunice, koje su zaista nešto posebno i sigurno će vam se dopasti. One u svojoj osnovi imaju ovaj metal koji odgovara boji prirodnih zuba, a zatim se na takvu osnovu nanosi porcelan. Karakteristične su po tvrdoći i jačini i zato imaju dug vek trajanja.
Cirkonijum krunice se odlikuju i velikom preciznošću ali su i biokompatibilne, što je za pacijenta izuzetno važno. Nekada će pre njihovog postavljanja biti potrebno da se odrade određene pripreme na zubima i okolnim tkivima, kao što je brušenje, jer će vam tako duže trajati. Ako ste kandidat za ovu vrstu zubne nadoknade, zubni tehničar će uz pomoć 3D skenera uneti otisak zuba u kompjuter i zatim napraviti model prema njima. Ako je model dobar, pristupa se nanošenju keramike, a pomoću četkica će se nanositi različite nijanse kako bi zubi izgledali potpuno prirodno.
Viniri nisu za svakoga
Kao i za svaku stomatološku proceduru tako i za vinire morate biti pogodan kandidat. Za razliku od prethodnog rešenja ovde nema brušenja zuba ili je ono zaista minimalno. Viniri ili fasete su stomatološka procedura kojom se lako modifikuju boja, položaj kao i oblik zuba kod paijenta. Brušenjem se skida samo spoljna površina zuba, ali je potrebno zadržati gleđ kako bi se viniri dobro vezali za nju. Postoje kompozitni i keramički viniri i razlike su među njima očigledne. Kompozitni viniri se rade najviše na prednjim zubima, jer se oni vide pri osmehivanju. To je materijal od kog se izrađuju i bele plombe.
Ono što je najveći nedostatak kompozitnih faseta jeste njihova trajnost, koja je znatno manja nego što je to slučaj sa keramičkim fasetama. Tamnija pića i hrana utiču i na njihovu boju, pa je potrebno ih izbegavati. Keramičke fasete su zahtevnije za izradu ali su zato i dosta trajnije u odnosu na kompozitne fasete.
Prilikom prve posete brusi se spoljna površina zuba a potom se uzima otisak. Kada se izradi faseta pacijent je proba i ukoliko je zadovoljan ona se odmah cementira. Pacijentu se savetuje da nakon ugradnje keramičkih faseta pazi na zagrižaj hrane, odnosno da ne primenjuje prejaku silu kada grize neku čvrstu hranu.
Kako održavati zubne nadoknade
Bez obzira koju vrstu zubnih nadoknada pacijent ima redovna i pravilna oralna higijena je nešto što se podrazumeva i ne sme se nikako zapostaviti. Zube treba detaljno prati kako se bakterije ne bi razmnožavale na njima i u usnoj duplji uopšte. Bakterije su odgovorne za stvaranje oštećenja na zubnoj gleđi. Vaš stomatolog će vam prilikom kontrole dati savet koju pastu za zube kao i četkicu je najbolje da koristite kako bi vaši zubi dugo zadržali sjajan izgled.
Zubni konac je neophodan u oralnoj higijeni, pa se trudite da ga koristite svakodnevno. Redovne posete stomatologu su obavezne, kako bi se na vreme otkrio neki problem i sprečilo dalje propadanje zubnog rada. Ukoliko osetite određenu neprijatnost ili bol, pod hitno se javite svom stomatologu kako bi se problem sanirao.
Komentari(0) Napiši komentar