Šta je pms i kako ga pobediti?
Dok „oni dani u mesecu“ zadaju glavobolje ženama, muškarci ovaj osetljivi period vide kao fazu ženske agresivnosti i nervoze. Uprkos tome, pripadnice nežnijeg pola stoički nastavljaju da izvlače najbolje iz svih bolova nalazeći ponekad utehu u čokoladi, sladoledu ili ljubavnim filmovima.
Redovan mesečni ciklus nosi važnu poruku ženama da su zdrave. Zbog toga je važno prepoznati simptome i ublažiti ih. Šta je PMS, po čemu se prepoznaju PMS simptomi, kada se javljaju, kako ih razlikovati od trudnoće, ali i kako ublažiti pms, sledi u nastavku teksta.
Kako prepoznati simptome PMS-a ?
Predmenstrualni sindrom (PMS) predstavlja skup simptoma i promena koje se javljaju kod nekih žena u periodu od jedne do dve nedelje pre početka menstruacije.
To je stanje do kog dolazi usled hormonskih promena posle ovulacije, kada nivoi estrogena i progesterona počinju dramatično da opadaju, pa sve do dolaska menstruacije, kada nivo hormona ponovo počinje da raste.
Neki simptomi mogu biti veoma iscrpljujući i mogu uticati na sposobnost žene da obavlja svakodnevne aktivnosti. Različiti su za svaku ženu, a razloge treba tražiti u genetici, odsustvu sportskih aktivnosti, preteranoj gojaznosti ili nedostatku određenih vitamina i minerala.
Najčešći fizički simptomi:
- Osetljive i bolne grudi
- Nadutost i povećanje telesne težine
- Glavobolja
- Grčevi u stomaku
- Bolovi u leđima, mišićima i zglobovima
- Znojenje
- Grčevi, nadimanje, osećaj gasova
Emocionalni pms simptomi:
- Razdražljivost, depresija, anksioznost
- Umor i nesanica
- Napadi gladi
- Pad koncentracije
- Napetost i nervoza
- Promene raspoloženja i napadi plača
- Smanjen libido
Važno je napomenuti da svaka osoba doživljava PMS drugačije i da bi bilo najbolje da u razgovoru sa svojim lekarom dođe do rešenja o najboljem tretmanu.
Trudnoća ili PMS?
Predmenstrualni sindrom i rana trudnoća imaju slične simptome, ali postoje neke razlike koje mogu pomoći kako ne bi došlo do zabune u dijagnostici.
Na primer, osetljivost grudi, pojačan apetit, promene raspoloženja i umor su simptomi koji se mogu pojaviti u oba slučaja. Međutim, postoje ključni znakovi koji ukazuju na trudnoću, a to su izostanak menstruacije, osetljivost na mirise, promene u vaginalnom iscedku i mučnina.
Prva pomoć u dijagnostici je, svakako, kućni test na trudnoću, a pravi odgovor na pitanje kako razlikovati PMS od trudnoće daće ginekolog.
Evo koliko traju PMS simptomi
Želeći da izbegnu probleme koje nosi ovaj period, histerične trenutke, neobjašnjive suze i druge promene raspoloženja, muškarci broje dane do završetka ženskih PMS tegoba. Ono sto je tada najdelotvornije je da im pruže razumevanje i podršku.
Trajanje PMS-a varira od žene do žene, ali uobičajeno traje od jedne do dve nedelje pre menstruacije. Smatra se da počinje u lutealnoj fazi ciklusa koja traje od 9 do 16 dana, koliko i traju sami simptomi.
Pojedine okolnosti poput hormonskog disbalansa, nedostatak hranljivih materija, stresa, nekih lekova mogu da produže trajanje PMS-a.
Jaki simptomi mogu biti znak predmenstrualnog disforičnog poremećaja koji prati depresija i anksioznost, a pogađa između 2% i 6% pripadnica lepšeg pola.
PMS nestaje nakon menopauze. Posle trudnoće se može vratiti, ali simptomi tada mogu biti drugačiji.
Saveti kako ublažiti PMS
Postoji mnogo načina da se PMS simptomi drže pod kontrolom. Od promene načina ishrane, vežbanja, opuštanja i meditacije, do uključivanja medikamenata ili prirodnih preparata i odgovarajuće suplementacije koju ćete pronaći u online apotekama.
Ovo su neki saveti koje je dobro primeniti u „onim danima“:
- Vežbanje u prirodi
- Zdrava ishrana (povrće, voće, žitarice)
- Unos veće količine tečnosti i biljnih čajeva
- Dobar san, od 7 do 9 sati
- Izbegavanje soli, šećera, kofeina i alkohola
- Izbegavanje stresa
- Izbacivanje duvana
- Pojačan unos vitamina B6 i D, Ca, Mg
- Korišćenje po potrebi lekova protiv bolova (ibuprofen, paracetamol)
Promena stila života kao i primena proizvoda iz prirode poboljšaće većinu simptoma. Dobra ideja je i pisanje dnevnika uz upotrebu sve dostupnijih digitalnih aplikacija kalendara ovulacije.
Ovi saveti mogu pomoći da se ublažite simptome, ali je važno shvatiti da svaka osoba doživljava PMS drugačije i da je svaki slučaj jedinstven.
Komentari(0) Napiši komentar