15.04.2025 Komentari: 0

Najčešće greške u ishrani beba koje treba izbeći

Uvođenje beba u svet hrane je uzbudljivo i izazovno iskustvo za svakog roditelja.

Mama hrani bebu sa bocom

 

Prvih nekoliko meseci su ključni za razvoj zdravih navika koje mogu imati dugoročan uticaj na fizičko i kognitivno zdravlje deteta. Iako svaki roditelj želi da svom detetu pruži najbolje, vrlo često se greške dešavaju iz neznanja, preterane želje da beba napreduje ili jednostavno zbog pogrešnih informacija koje su se ustalile kao "normalne". Važno je razumeti da ishrana u ranom uzrastu ne služi samo da beba ne bude gladna, već predstavlja osnovu za razvoj imuniteta, varenja, ukusa, pa čak i budućih sklonosti ka zdravoj ili nezdravoj ishrani.

 

 

Preskakanje mlečnih obroka

 

Jedna od češćih grešaka koju roditelji čine jeste prerano smanjenje broja mlečnih obroka. Majčino mleko ili formula su osnovna hrana za bebu u prvoj godini života, i bez obzira na to što beba počinje da konzumira čvrstu hranu, mlečni obroci ostaju temelj ishrane. Neki roditelji se vode mišlju da će beba više jesti čvrstu hranu ako je "gladnija", pa namerno preskaču mlečne obroke, ali ovo može imati negativan uticaj na razvoj i rast.

 

Mleko sadrži ključne nutrijente poput kalcijuma, proteina, vitamina D i zdravih masti, koji su neophodni za formiranje kostiju, mozga i imunog sistema. Preskakanjem obroka ne samo da se smanjuje unos ovih važnih sastojaka, već se i bebi šalje pogrešan signal o obrascu hranjenja. Čak i kada počne sa kašicama, mleko treba da ostane njen glavni izvor energije do barem devetog meseca života, a najčešće i duže. Umesto da u potpunosti zamenite mleko čvrstom hranom, postepeno uvodite nove ukuse i teksture, ali uz očuvanje mlečnih obroka kao osnove ishrane.

 

 

Pravilna higijena i sterilizacija flašica za bebe

 

Bez obzira da li koristite adaptirano mleko ili majčino mleko, higijena flašice za bebe je od presudne važnosti za zdravlje deteta. Bebe imaju nedovoljno razvijen imunitet, pa su posebno osetljive na bakterije koje se lako razmnožavaju u mlečnom ostatku unutar flašica. Zato je redovno i pravilno čišćenje flašice za bebe neophodno i ne podrazumeva samo ispiranje toplom vodom.

 

Flašice za bebe, kao i cucle i svi prateći delovi moraju se detaljno oprati sapunom i vodom, a zatim sterilisati makar jednom dnevno. Sterilizacija se može vršiti klasičnim kuvanjem, parnim sterilizatorima ili u mikrotalasnoj pećnici, u zavisnosti od modela flašice. Važno je da se nakon pranja svi delovi potpuno osuše na čistoj podlozi, a da se flašice za bebe pravilno skladište do sledeće upotrebe. Još jedan savet je da redovno proveravate flašice za bebe, odnosno znakove oštećenja, ogrebotine, zamućenje plastike, promena oblika, jer su to mesta gde se bakterije mogu sakriti. Takođe, preporučuje se zamena flašice za bebe na svakih nekoliko meseci, posebno ako se koriste intenzivno.

 

 

Prerano uvođenje začina i šećera

 

Mnogi roditelji, u želji da učine hranu ukusnijom, prave grešku uvodeći začine, so ili šećer suviše rano. Bebe prirodno preferiraju blage ukuse i njihov organizam je još uvek previše osetljiv na aditive koji se nalaze u začinjenoj ili zaslađenoj hrani. Uvođenje soli može opteretiti bubrege, dok konzumacija šećera u ranom uzrastu povećava rizik od gojaznosti i kasnijih problema sa zubima i metabolizmom. Pravila Svetske zdravstvene organizacije i pedijatrijskih udruženja širom sveta jasno navode da bebi ne treba dodavati so ni šećer barem do prve godine.

 

Ako želite da bebi pružite raznovrsnu i ukusnu ishranu, radije eksperimentišite sa prirodnim aromama iz voća i povrća, npr. cimet u pireu od jabuke, ili blaga nana u supici od tikvica. Izbegavajte industrijske sokove, grickalice ili keks namenjene odraslima, oni su puni skrivenih šećera i aditiva koji nisu pogodni za bebinu ishranu.

 

Majka hrani bebu kašom

 

 

Zablude o “zdravim” proizvodima za bebe

 

Tržište je preplavljeno proizvodima koji se reklamiraju kao "zdravi", "organski", "100% prirodni", ali to ne znači automatski da su idealni za svaku bebu. Roditelji se često oslanjaju na deklaracije i marketinške poruke umesto da se detaljno informišu o sastavu i nutritivnoj vrednosti. Jedan od čestih problema je slepo poverenje u instant kašice i gotove obroke. Iako su praktični za brzu pripremu, treba ih koristiti s merom i obavezno čitati sastav.  Najbolje je da roditelji pripremaju obroke kod kuće, koristeći sveže i sezonske namirnice, kako bi imali potpunu kontrolu nad sastojcima. Ako ipak kupujete gotovu hranu, birajte proizvode sa što kraćim i jasnijim sastavom, i po mogućstvu bez dodatnih aroma i konzervansa.

 

Ispravnim pristupom možete postaviti temelje zdravlja, navika i odnosa prema hrani koji će dete nositi celog života. Svakodnevna praksa pokazuje da se uz malo truda, pažnje i konsultacije sa pedijatrom može kreirati ishrana koja je istovremeno zdrava, ukusna i bezbedna. Ne zaboravite da svaka beba ima svoj ritam i potrebe, slušajte je, pratite signale koje vam šalje i trudite se da joj obezbedite uslove za pravilan razvoj.

Povezane teme:  

Komentari(0) Napiši komentar

Ostavi komentar