Kako zaštititi bebu u kući?
Kada beba stiže u kuću, mame i tate požele da to bude, pre svega, sigurno mesto. Ponekad nismo ni svesni koliko je svaki ćošak našeg doma potencijalna opasnost za mališane. Nesvesno istraživanje prostora i bebina radoznalost, ponekad dovedu do nepredviđenih situacija.
Oštre ivice stočića, mali predmeti koji se mogu progutati ili tkanine koje nesvesno vuče ka ustima, mogu biti izvor opasnosti ako beba ostane na trenutak sama.
Srećom, na tržištu je bezbroj proizvoda za bezbednost beba koji vaš dom mogu da učine sigurnim utočištem za najmlađe.
Koji su sigurnosni izazovi kada imate bebu u domu?
Mame i tate moraju da preduzmu dodatne mere opreza kako bi napravili sigurnije okruženje za svoju bebu. Svaki kutak je potencijalna opasnost koju treba pažljivo obezbediti kako bi mališani bili zaštićeni.
Oni se najčešće suočavaju sa ovim izazovima dok je dete malo:
- Česti padovi – Kako bebe brzo rastu, povećavaju se njihove pokretne sposobnosti i veštine. Istražujući prostor, često se nađu na stepenicama, visokim stolicama i stolovima. Opasnost od pada sa visine, sa kreveta ili stočića, može im napraviti ozbiljne povrede.
- Oštre ivice nameštaja – Uglovi stolova, komoda, kreveta su oštri i ozbiljan su rizik za bebu koja još ne zna da predvidi mogućnost povređivanja.
- Električni uređaji – Rizik od strujnog udara postoji kada beba dođe u kontakt sa nekim nezaštićenim uređajem.
- Utičnice i kablovi –Utičnice bez zaštite i kablovi koji su zapetljani ili vise su poziv za bebu da se malo poigra, ali i ogromna opasnost kada dođe u kontakt sa strujom.
- Voda - Klizanje u vlažnom kupatilu, opasnost od utapanja u kadi tokom kupanja ili upadanje u WC šolju mogu da naprave posledice ogromnih razmera.
- Vreli predmeti – Vrata od uključene rerne, kuvala za kafu sa vrelom vodom, ringle, grejalice, peći i pegle ogromna su opasnost u blizini dece.
- Predmeti koji se mogu progutati – Bebe najčešće istražuju ustima. Ako su u dodiru sa sitnim predmetima, postoji rizik po zdravlje deteta ukoliko ih progutaju.
- Klizavi podovi – Ako su vam podovi u kući tvrdi, pločice, parket, laminat, ako su pri tom vlažni ili mokri od nečega što se prosulo, postoji mogućnost da se beba iskliza i padne.
- Kućni ljubimci – Interakcija sa kućnim ljubimcem može da dovede do nepredviđene reakcije i rizika od povreda ili alergije.
- Krevetac pretrpan stvarima – Bebi krevetić i dušek moraju biti postavljeni na način koji sprečava rizik od gušenja ili zaplitanja u posteljinu. Nemojte ih pretrpavati nepotrebnim ćebadima, frotirima i jastucima.
Sigurnost vašeg deteta je prioritet, a vi morate pripremljeni dočekati njegove radoznale i nepredvidive pokrete.
Praktični saveti za ugradnju zaštitnih proizvoda u domu sa bebom
Pravilno postavljeni zaštitni elementi stvoriće sigurnije okruženje za vaše dete, smanjiti rizik od potencijalnih povreda i dozvoliti bebama da slobodnije istražuju svet oko sebe.
Dajemo vam praktične predloge odakle da krenete i koje proizvode da izaberete:
- Zaštita utičnica – Svaku utičnicu u domu obezbedite plastičnim štitnikom kako biste sprečili da beba radoznalim prstićima dođe u direktan kontakt sa strujom.
- Štitnici za vrata i fioke – Postavite zaštitu u vidu bravica na fioke, vrata i ormariće kako beba ne bi došla u kontakt sa oštrim predmetima, hemikalijama koje ste tu ostavili ili da ne bi povredila prste otvarajući i zatvarajući fioke i vrata.
- Štitnici za oštre ivice nameštaja – Zaštitne obloge za ivice stolova i komoda, smanjiće rizik da se beba povredi.
- Sigurnosne ogradice za krevetac – U krevetac, gde beba spava, obavezno postavite meke ogradice kako se ne bi udarala o bočne strane krevetića ili zaglavila noge između rešetaka.
- Sigurnosne ogradice na stepenicama: Instalirajte ograde na stepenicama ili oko opasnih mesta kao što su balkon, kamin ili izlaz iz kuće.
- Mreže na prozorima – Ne rizikujte da beba pokuša da se nagne na prozor. Postavite mreže na prozore kako biste sprečili povređivanje.
- Alarm za bebe – Kupite uređaj koji detektuje kretanje ili zvuke i aktivira alarm kako bi obavestio roditelje u slučaju da se nešto neobično dogodi.
- Kamere za nadzor – Omogućavaju roditeljima da vizuelno prate svoju bebu dok je ona u drugoj prostoriji ili dok spava. Kamere se obično povezuju sa mobilnim telefonom ili ekranom, tako da roditelji mogu u svakom trenutku videti šta beba radi.
- Beby monitori - Postoje audio monitori koji samo prenose zvuk, ali postoje i napredniji modeli sa video funkcijama. Moderni baby monitori imaju funkcije kao što su praćenje temperature sobe, detekcija zvuka i pokreta, pa čak i dvosmernu komunikaciju.
- Štitnici za kolena – Kada beba počne da puzi, korisni će joj biti štitnici za kolena i laktove. Oni će je zaštititi od povreda prilikom padova ili udaraca na tvrdim površinama.
Kada iskombinujete sve ove proizvode, stvorićete sigurnije okruženje koje dozvoljava vašem detetu da se slobodno kreće, razvija i istražuje. Vi ćete biti mirni jer je mogućnost povređivanja svedena na minimum.
Bebe su nepredvidive i radoznale, pa njihovo gajenje zahteva stalni nadzor. Korišćenjem sigurnosnih proizvoda i metoda, možete biti spokojni da ste obezbedili prijatno i bezbedno okruženje za rast i razvoj vašeg mališana.
Komentari(0) Napiši komentar