Kako sačuvati vid od ekrana?
Bilo da je u pitanju pametni telefon, tablet ili laptop, svi moramo priznati da se ne odvajamo od naših elektronskih uređaja.
Moderno doba ima toliko digitalnih čari, da je naprosto nemoguće držati se podalje od njih – čak i kada odemo u šetnju, okruženi smo svetlećim reklamama i plavim svetlima tu i tamo ponekog bilborda.
Ipak, što više vremena provodimo udubljeni u male i velike ekrane, zdravlje naših očiju biva sve ugroženije. Dugo i redovno gledanje u ekran računara, telefona i tableta značajno opterećuje očne mišiće, a takođe ume da izazove i neprijatnu suvoću, peckanje, zamor i probleme sa fokusiranjem, kao i mnogobrojne mane poput astigmatizma oka.
Posebno je važno da napomenemo i mogućnost razvijanja astigmatizma oka, što je vrlo često zastupljeno stanje koje prate zamućen vid, pogotovo noću, kao i glavobolje. Ukoliko se ne prepozna i ne razreši pravovremeno, astigmatizam može značajno otežati upotrebu svih digitalnih uređaja, jer će vremenom svetlo koje od njih dopire postajati sve zamućenije.
Na svu sreću, oko je veoma zahvalan organ i potrebno je veoma malo da se njegovo zdravlje popravi i sačuva. Uz jednostavne navike i mere zaštite, možemo umanjiti negativne efekte ekrana i sačuvati svoj vid.
Značaj redovnih pregleda kod oftalmologa
Preventivni očni pregledi jednom godišnje su zaista najmanje što možemo da učinimo za zdravlje očiju, bez obzira na to da li imamo probleme sa vidom ili ne. Ukoliko se i nekim slučajem identifikuje neki od zdravstvenih problema, kao što su astigmatizam, miopija ili hipermetropija, terapija će zasigurno biti od velike koristi, kao i redovna upotreba odgovarajućih sočiva ili naočara.
Vežbe za oči
Sigurno se sećate bar jednog filma u kome jedna osoba proverava vid drugoj postavljanjem kažiprsta ili olovke direktno ispred očiju. Ovaj trik možete svakodnevno i sami iskoristiti, kako biste poboljšali fokus ili brzinu oka pri promeni fokusa.
Ako osećate zamor očiju zbog prekomernog gledanja u ekran, jedna od najjednostavnijih vežbica jeste mali trening vida koji biste morali redovno da radite. Dakle, pokušajte da na svakih 20 minuta skrenete pogled sa ekrana i usredsredite se na neki udaljeni predmet (što dalje, to bolje) na 20 sekundi. Ova vežba ima za cilj da opusti mišiće oka, smanjujući pritom naprezanje i umor. Zapamtite, kao i teretana, svaka vežba ima efekta samo ako se redovno radi.
Pravilno podešavanje uređaja
Za početak, olakšajte rad svojim očima tako što ćete postaviti sve svoje digitalne uređaje na noćno svetlo ili noćni režim, pa čak i tokom dana. Ovaj režim je koristan zato što smanjuje nivo plave svetlosti ekrana.
Ukoliko vaš posao ili školovanje podrazumevaju dugočasovnu upotrebu računara, postavljanje ekrana na odgovarajuću udaljenost i visinu je ključno za udobnost očiju. Idealno bi bilo da monitor postavite na udaljenost vaše ispružene ruke, a njegov gornji deo treba da bude malo ispod nivoa očiju.
Pored toga, razmislite o korišćenju zaštitnih stakala sa antirefleksnim premazom ili folija za ekrane koje blokiraju plavu svetlost – na taj način ćete značajno smanjiti odsjaj sa ekrana i time sprečiti stalno naprezanje očiju.
Pozabavite se ovim pojedinostima i takođe razmislite o kupovini naočara sa staklima koja imaju zaštitu od plavog svetla, tzv. blue cut naočare. Ove posebne naočare možete nositi čak iako nemate dioptriju, a predstavljaju najsigurniji izbor za očuvanje vida od svakodnevne izloženosti plavom svetlu.
Nošenje zaštitnih naočara
U optičarskim radnjama postoji mogućnost besplatnog pregleda očiju nakon kog možete dobiti predlog da uzmete naočare za zaštitu od plavog svetla. Naočare za kompjuter su jedna od najboljih metoda da zaštitite vid, posebno ako puno vremena provodite za ekranom.
Pravilna ishrana za zdrav vid
Hrana bogata vitaminima i antioksidantima može doprineti očuvanju celokupnog zdravlja, ali posebno zdravlja očiju. Povrće poput šargarepe, kao i zeleniša poput spanaća, graška, brokolija i prokelja, bogato je vitaminom A koji štiti mrežnjaču od oštećenja. Omega-3 masne kiseline takođe igraju važnu ulogu u prevenciji suvoće oka, a možete ih uzimati i u vidu suplemenata i dodataka ishrani.
Provodite više vremena u prirodi
Čak i kada preduzmete sve korake da zaštitite svoj vid, ništa ne može zameniti vreme provedeno napolju i okruženost prirodnim svetlom i zelenilom. Redovni boravak u prirodi će svakako rasteretiti i um i telo, a gledanje u zelenilo instinktivno smiruje oči i oporavlja ih od napetosti svakodnevice. A na kraju dana, kako biste unapredili kvalitet sna, potrudite se da sebi ograničite vreme pred ekranom bar 2 do 3 sata pre spavanja.
Kvalitetan san je veoma bitan za zdravlje očiju, a nedostatak sna može izazvati peckanje, suvoću i pojavu podočnjaka. Stoga isključite elektronske uređaje pre spavanja i omogućite vašim očima da se u potpunosti opuste.
Briga o zdravlju očiju ne zahteva velike promene – dovoljne su male, ali dosledne navike. Posvetite se svom vidu i uživajte u svetu tehnologije bez nelagodnosti!
Komentari(0) Napiši komentar